Home

Workshops


Monday, September 20

  • Analysis of Complex Networks (full day). Room 08+010

    Organizers:

    • Michele Berlingerio, ISTI-CNR Pisa, Italy
    • Björn Bringmann, Katholieke Universiteit Leuven, Belgium
    • Andreas Nürnberger, Otto-von-Guericke-University Magdeburg, Germany

    View website

  • Mining Ubiquitous and Social Environments (full day). Room 10+12

    Organizers:

    • Martin Atzmueller, University of Kassel, Germany
    • Andreas Hotho, University of Wuerzburg, Germany

    View website

  • Supervised and Unsupervised Ensemble Methods and their Applications (afternoon). Room 11+13

    Organizers:

    • Giorgio Valentini, University of Milan, Italy
    • Oleg Okun, Malmo, Sweden
    • Matteo Re, University of Milan, Italy

    View website

  • ECML PKDD 2010 Discovery Challenge Workshop (afternoon). Room 07

    Organizers:

    • András Benczúr - Hungarian Academy of Sciences
    • Carlos Castillo - Yahoo!
    • Zoltán Gyöngyi - Google
    • Julien Masanès - European Archive

    View website

Friday, September 24

  • Privacy and Security issues in Data Mining and Machine Learning (full day). Room 18

    Organizers:

    • Christos Dimitrakakis, Goethe University of Frankfurt, Germany
    • Aris Gkoulalas-Divanis, IBM Research Zurich, Switzerland
    • Aikaterini Mitrokotsa, EPFL University, Switzerland
    • Yucel Saygin, Sabanci University, Turkey
    • Vassilios S. Verykios, University of Thessaly, Greece

    View website

  • Detection and Identification of Rare Audiovisual Cues (full day). Room 06

    Organizers:

    • Jörn Anemüller, Carl von Ossietzky University, Oldenburg, Germany
    • Daphna Weinshall, Hebrew University of Jerusalem, Israel
    • Luc van Gool, K.U. Leuven, Belgium
    • Hynek Hermansky, John Hopkins University, Baltimore, USA
    • Luc De Raedt, K.U. Leuven, Belgium

    View website

  • Third Generation Data Mining: Towards Service-Oriented Knowledge Discovery (afternoon). Room 13

    Organizers:

    • Melanie Hilario, University of Geneva, Switzerland
    • Joost N. Kok, Leiden University, Netherlands
    • Nada Lavrac, Jozef Stefan Institute, Slovenia
    • Vid Podpecan, Jozef Stefan Institute, Slovenia

    View website

  • Handling Concept Drift in Adaptive Information Systems: Importance, Challenges and Solutions (afternoon). Room 08+010

    Organizers:

    • Mykola Pechenizkiy, Eindhoven University of Technology, Netherlands
    • Indrė Žliobaitė, Vilnius University, Lithuania

    View website

  • Preference Learning (afternoon). Room 11

    Organizers:

    • Eyke Hüllermeier, Universität Marburg, Germany
    • Johannes Fürnkranz, TU Darmstadt, Germany

    Morning Tutorial

    View website

  • Dynamic Networks and Knowledge Discovery (full day). Room 10+12

    Organizers:

    • Ruggero G. Pensa, University of Torino, Italy
    • Francesca Cordero, University of Torino, Italy
    • Céline Rouveirol, University of Paris Nord, France
    • Rushed Kanawati, University of Paris Nord, France
    • José A. Troyano, University of Sevilla, Spain
    • Paolo Rosso, Technical University of Valencia, Spain

    View website





Made with goita - OpenSource CMS